Нова Година во земјата на изгрејсонцето, царината и традициите

Се вчитува ...

Нова година во Јапонија

нова година - најголемиот празник за сите земји и народи. Ова е празник кој ви овозможува да ги разгледате последните години, да се сетите што се случило во текот на изминатата година, да уживате во среќни настани и обратно, за жал да се потсетите и да ги водите оние што ги изгубивте, да оставите неисполнети планови и да ги прилагодите на новата година, во која ќе се оствари сè. Ова е прослава на нови аспирации и надежи, а многу нации имаат традиција да направат желби за Нова Година, што, едноставно, треба да се исполни!

Во далечната Јапонија, Нова Година е исто така еден од главните празници, во прослава на кои се сочувани античките традиции, на кои елементи од западната култура се вклопуваат по Втората светска војна. Јапонија ја слави Новата година со целиот свет - еден јануари, но се до илјада осумстотини седумдесет и три години, јапонската Нова Година беше прославена според кинескиот лунарен календар и немаше точен датум. Првиот ден од новата година беше "лебдечки" и падна на почетокот на пролетта.

Новата година е државен празник, по правило новогодишните празници паѓаат во периодот од декември дваесет и девет до три јануари, а повеќето институции во земјата во моментов не работат.

Но, на пример, за јапонската пошта - една од јануари е најважниот и зафатен ден во годината,

затоа што на овој ден почнува работниците да им доставуваат на сите граѓани Новогодишни честитки, коишто јапонците традиционално ги испраќаат до своите роднини и пријатели. Бројот на картички испратени со честитки, желби на среќа и здравје во новата година е едноставно неверојатен. Во просек, секој јапонец добива четириесет карти, а повеќе од сто дваесет и седум милиони луѓе живеат во Јапонија.

Новата година во Јапонија се смета за повеќе религиозен празник и празници и празници, како по правило, не се случи, но на Новата година во Јапонија му претходи Божиќ, кој се слави на декември дваесет и пет декември. Божиќ, за разлика од Новата година, иако не е државен празник, сепак, луѓето од Јапонија слават поамбициозни и позабавни.

Новогодишната ноќ во Јапонија пред војната беше одбележана во текот на јануари, по некое време, Новата година почна да се слави само во првата недела од јануари. мацу-не-учат, Сега Новата година се слави три дена.

Подготвувајќи се за овој празник долго и веќе во почетокот на декември, високи и свечено украсени новогодишни елки се појавуваат на градските улици, плоштади и супермаркети, забрането е да се сечат живи божикни дрвја, така што насекаде може да се најдат само вештачки. Незаменлив атрибут е Дедо Мраз и среќни Божиќни мелодии. Се појавуваат дополнителни коцки, на кои се продаваат божиќни и новогодишни картички, на прикази на кои се прикажани претставени следната година, како што се коњ и потковица. Исто така, постојат многу саеми за одмор и продажба, улиците се украсени со дополнително празнично осветлување.

Како и секој друг пред Нова Година, секоја водителка во Јапонија е ангажирана во грижи и проблеми. Неопходно е да се исчисти куќата, да се купат подароци за роднините и пријателите, да се облекуваат симболот на новата година - kadomatsu.

Кадомцацу е јапонска Божиќна декорација која се поставува и пред куќата и во внатрешноста на живеалиштето. Претходно, тоа беше бор, симбол на долговечност, сега кадамацу се состои од три задолжителни делови, тоа е бамбус, неговото присуство во составот покажува дека децата во семејството брзо растат како бамбус, присуството на слива ја носи желбата на силни асистенти за родителите, и бор сака целото семејство долговечност. Сето ова е врзано со сламена јаже, неопходно оваа година. Според легендата, Новогодишното божество живее во Кадомцацу, тоа е нејзиното привремено светилиште.

Дрвјата за кадамацу (каде што се користат вистински дрвја) се намалуваат на 13 декември, среќен ден, а 4 kadomatsu е отстранет седум или четиринаесет јануари.

Ако кадамацу (буквално "бор на влезот") се поставува пред куќата, тогаш тие мора да бидат ставени во пар, а помеѓу нив висат јаже од плетење од слама која игра улога на талисман.

Од Нова Година е религиозен празник за Јапонците, многумина ги резервираат своите места во будистички и синтолошки храмови однапред, влезот во такви храмови може да биде бесплатен и може да чини многу пари.

Ако сме навикнати да ја прославуваме Новата година за часовникот за чамци, тогаш Јапонците ќе ја прослават Новата година со звук на ѕвона, која истовремено започнува да ѕвони низ цела Јапонија и овој ѕвонче се слуша во секој агол на земјата. Звукот на камбаните ќе означи сто и осум удари - со секој удар на ѕвончето, човечките пороци исчезнуваат и лицето, прочистено и обновено, ќе влезе во новата година. Храмот ги поканува Јапонците да учествуваат во оваа акција.

Декември 31 во Јапонија се вика оми-сок, ова е последната подготовка за Нова година, тоа значи дека сите работи треба да се завршат оваа година, на овој ден сите ги отплаќаат своите долгови, ако ги остават на крајот од годината, ги чистат становите и подготвуваат свечени јадења, сè треба да се заврши во оваа година .

Бидејќи сите јапонци подеднакво присуствуваат на двете синтински и будистички храмови, прославата на Новата година е јасно поделена на два дела. Ова е прославата на последниот ден од годината што доаѓа, сè поврзано со смртта, а старата година во заминување исто така му припаѓа на овој број на будизмот, и затоа богато облекуваните јапонски одат во будистички храмови за да се молат и да му се заблагодарат, за сето добро што беше во претстојната година и под ѕвонење на сто и осум ѕвона, ѕвоното се чисти од сите гревови.

Тажниот дел од новогодишната прослава е завршена и во раните утрински часови еден јануари, луѓето одат во шинтовите светилишта. Шинто олицетворува за јапонската радост на вистинскиот живот. Пред Shinto светилишта, можете да видите наредени стекови, кои се наменети за обожаватели. Но, пред да почнете со празникот, мора да извршите уште еден важен ритуал - да запалите нов оган. okara mairi. Окара е медицинска напивка, чадот кога е изгорен исфрла зли духови од живеалиштата и ги штити луѓето од болести и зла.

На првиот ден од новата година во храмовите на Шинто, можете да видите многу луѓе, осветлувајќи ги нивните сламени јажиња од светиот оган. Го носат овој оган во своите живеалишта, за да го запалат првиот оган таму во новата година или да го стават семејниот олтар, butsudan за среќа, за здравје и за новата година.

Да се ​​исчисти и запали нов оган - ова е значењето на прославата на Новата година во Јапонија.

Јапонците во животот се многу регулирани, постојат одредени правила, за да не се помешаат, треба да знаете што може да се направи и што не е, дури и да испратите новогодишна картичка за која треба да знаете некои работи, можете да прочитате за тоа:

На блогот можете да прочитате голем број статии поврзани со Божиќните празници и доаѓањето на Нова Година.

2018 година почнаа да известуваат за останатите денови до нови 2019 th! Јапонски нови година Познато е дека од ноември целата земја е потопена во свеченото осветлување. Иако Божиќ е Јапонија прослави

Пријатен ден секој! Часови ги бројат последните минути од донесувањето година Сите пред празник расположение.

Добри попладневни пријатели! Приближувајќи се Нова Година празници и сакаат да кажат како да го прослават Божик Јапонија.

Се вчитува ...
[супсистично-социјално-споделување на id = "1"]

Додадете коментар

Вашата е-пошта нема да биде објавена. Обязательные поля помечены *