Нова Година во земјата на изгрејсонцето: Царината и традициите

Се вчитува ...

Нова година во Јапонија: обичаи и традиции. Како прославува Нова Година во Јапонија

Нова година во Јапонија е еден од омилените празници. На крајот на краиштата, празниците, кои траат од декември дваесет и осум до четири јануари, го сочинуваат скоро целиот деловен живот во земјата. Овие денови вработените од кое било поле на активност имаат одмор. Овој празник е исто така наречен на посебен начин: O-shogatsu. Од крајот на деветнаесеттиот век, се слави според општоприфатениот грегоријански календар, и до тоа време прославата се одвиваше според лунарната хронологија. Јапонија, богата со традиции и обичаи, ја слави Новата година прекрасно, светло и вкусно.

Подготовки за одмор

Еден од најубавите и најпаметните настани во Азија е Нова Година во Јапонија. Царината и традициите носат симболично значење во секој детаљ.

Јапонците почнуваат да се подготвуваат долго пред празникот. Најсветлиот настан во пресрет на Новата Година се бројни саеми каде што можете да купите сè: од неопходните празнични украси до познати ориентални сувенири.

На пример, светски познати стрели со бели пердуви, кои се нарекуваат Хамаими. Според античките традиции, тие сигурно ја штитат куќата од зли духови и несреќи. Друг популарен талисман е кумада или "мечка шепа", изгледа како бамбусова гребло и, според Јапонците, носи среќа на сопственикот.

Takarabune - брод со ориз или друго "богатство". На него седат седум богати богатства, а ова е исто така важен талисман.

Непопустливата кукла од желбите на Дарума е најпопуларен подарок за новогодишниот празник. Нејзиниот сопственик мора да направи најмногу негувана желба и да нацрта еден ученик, ако желбата е исполнета, а другото е насликано, но ако не, куклата е изгорена една година подоцна во традиционалниот оган од Нова Година.

При купувањето на саемот, великодушни јапонски предаде секое животно фигура, што е симбол на следната година.

Домашни украси

Новата година во Јапонија се одликува со нејзините традиции и обичаи. Наместо вообичаената елка со разнобојни топчиња, домовите на овој народ се украсени со т.н. кадомацу, што значи "бор на влезот". Тоа е направено, како по правило, на бор и бамбус, кои се плетени со ориз слама јаже. Кадомцацу е традиционален поздрав на Божеството на новогодишниот празник. Овие производи се декорирани според лични преференции, обично папрат гранки, мандарини, гроздови од алги или суви ракчиња. Се разбира, секој детал од накитот носи симболично значење.

Дома, Јапонците се украсени со букети од бамбус или врба, врзани со мочи (производи од тесто) во вид на цвеќе, риба или овошје. Овој орнамент се вика мотибана, насликан е со жолти, зелени, розови бои. Таквите производи се составен дел од традиционалната јапонска Нова Година, бидејќи, откако ја виде оваа декорација, божеството на одморот Тосигами ги презема своите должности - грижејќи се за сопствениците.

Зборовите се борат

Новата година во Јапонија е под сто и осум ѕвона, кои се слушаат на полноќ од будистичките храмови.

Според религијата, еден човек има шест пороци, тој може да биде алчен, алчен, зли, глупав, несериозен и неодлучен. Секој од нив има осумнаесет нијанси. Звукот ги напаѓа Јапонците од една од овие несреќи.

Главната работа во овој обред е дека секој може да учествува во ваков важен чин. Не будистичките свештеници го победија ѕвончето, туку среќните што застанаа на ред за да успеат. Секој удар се врши од групи на 8-12 луѓе, така илјада луѓе успеваат да имаат рака во главната празнична акција.

По последниот штрајк, жителите и гостите на Јапонија лежат во кревет за да се разбудат со првите зраци на сонцето и да се сретнат со првата зора во новата година. Се верува дека во тоа време на бродот пловел седум богови на среќа.

Состанок на првата зора на годината

Овој непроменет ритуал бил забележан од страна на Јапонците неколку века по ред. Постарите луѓе по ѕвона одат пред спиење, а младите и туристите продолжуваат да слават во разни забавни места.

Во овие места атмосферата на Новата година се одржува благодарение на многуте странци. Привидна забава и украсена елка се предвидени за вас. Прославата на Новата година во Јапонија може да се претвори за себе и за вашата компанија во сосема познати европски празници.

Семејна вечера

Како големите семејства ја слават Новата година во Јапонија? Од големо значење во традицијата и вечерата, која се одвива вечерта претходно. Бидејќи во овој момент, секој член на семејството е зафатен со размислување за иднината, празникот е тивок и декор. Нема гласни разговори, нема гласни песни, немаше долго тост на таква вечера која нема да ја сретнете.

Прославата на Новата година во Јапонија за домородните луѓе е тивка и не свечена. Најчесто тие ги користат зимските одмори за да можат да закрепнат и да добијат нови пред работните денови.

Новогодишно утро

Првиот ден од новиот живот започнува за сите подеднакво. Утрото на 1 јануари, сите јапонци се зафатени да ги читаат новогодишните честитки, кои се нарекуваат nengadze. Тие скрупулозно ја проучуваат листата на испратени и примени разгледници. Во случај на најмала неконзистентност, нова разгледница веднаш се испраќа со честитки и извинување за доцнењето.

Јапонското пошта е една од ретките услуги кои работат на новогодишните празници. Впрочем, разгледници се купуваат и испраќаат од стотици. Бројот на писма достигнува четири милијарди парчиња на одмор. За да ги спаси луѓето од пишување, постојат подготвени шаблони на пазарот, во кои е доволно да го внесете името на роднина, колега, пријател или шеф.

Попладнето е вообичаено да се посети. Обично таквите посети се прават без предупредување.

Како младите луѓе ја слават Новата година во Јапонија? Во бучни компании, во ресторани и барови, тие лансираат светла огномет и разменуваат мали подароци.

Божиќни подароци

Нова година во Јапонија, чии традиции потекнуваат од средниот век, подразбира размена на едноставни подароци на Осабо. Обично тоа е тегли со конзервирани производи, козметика и најважни предмети. Овој обичај, според историчарите, е директно поврзан со самураите и нивните придонеси, кои треба строго да одговараат на нивната хиерархиска положба.

Јапонските деца, исто така, имаат свои традиции. На новогодишната ноќ, ја ставаат точната слика на нивниот сон под перницата, уверени дека тоа ќе се оствари.

На овој празник не е прифатено да се даваат меѓусебно цвеќе. Се верува дека ова право може да уживаат само носители на царското семејство, кои не прифаќаат цвеќе од обичните јапонци.

Задолжителниот пред-новогодишен маратон е моментот на чистење и отстранување на минатогодишните сувенири. Јапонците се убедени дека Новата година треба да се исполни на нов начин, да се ослободи од ѓубрето и старите работи.

Програма за деца

Зимските одмори се омилено време во годината за учениците и учениците. Како ја славиш Новата година во Јапонија за децата? За нив, овој празник е обвиткан во прекрасна и мистериозна бајка.

Во тоа време во Токио Дизниленд тие организираа величествени магични шоуа кои ќе им се допаднат не само на децата, туку и на страдањата на возрасните. Шарени претстави, огномет, различни атракции ќе ја направат ноќта незаборавна. Децата ќе се сеќаваат на таков настан за живот. Новата година во Јапонија може да биде полна со азиски традиции, а вие исто така можете да ја претворите во познат европски - со шампањ и шамии. Сето тоа зависи од вашите лични преференции.

Нова Година во Јапонија: традиции на прослава

Се верува дека најправедно е да се исполнат овој празник, да се има целосна вечера со семејството, да се слуша звукот на ѕвоната, да спие, а потоа да се сретне со првата зора на годината. Главното јадење, служено на масата е леќата од леќата. Како и сè што е поврзано со Новата Година, има симболичко значење - така Јапонците самите сакаат ист долг живот како овој глупак. Во наредните денови, луѓето јадат храна од специјални кутии. Тие се собираат исклучиво за време на празниците и се продаваат со голема возбуда.

Како и секој друг народ, јапонците се надеваат на тивок, просперитетен живот, бидејќи во сите традиции поврзани со Новата година и нов живот, тие ставаат симболичко значење. Сè што од подароците до храна потрошена на празничната маса е внимателно одбрано и обдарувано со очекувања и надежи за среќна иднина.

Начинот на кој Новата година се слави во Јапонија - традиции, обичаи, приказни - е исклучително интересно и уникатно. Еднаш на улиците на Токио во ова време од годината, секогаш ќе се сеќавате на величественоста и изобилството на културните и историските вредности на овој народ.

Се вчитува ...
[супсистично-социјално-споделување на id = "1"]

Додадете коментар

Вашата е-пошта нема да биде објавена. Обязательные поля помечены *