Нова Година во земјата на изгрејсонцето: Традиции

Се вчитува ...

Нова година во Јапонија: традиции

Нова година во Јапонија (Јапонија O-shogatsu) е најомилениот и шарени празник, кој се слави на 1 јануари според Грегоријанскиот календар, усвоен во илјада осумстотини седумдесет и три години, пет години по реставрацијата на Меиџи.

Дотогаш датумот на традиционалната јапонска Нова Година беше базиран на кинескиот лунарен календар и беше во рана пролет, како во Кина и другите земји од Источна Азија.

Како да ја прославиме Новата година во Јапонија

Новата година е најважниот празник во календарите на Јапонците. Многу игри, ритуали и церемонии се поврзани со него. Новогодишните празници во Јапонија претставуваат најголем број на одмори. Празниците обично се протегаат од декември 29-30 до јануари 3-4, и речиси сите државни и трговски институции во земјата не работат.

На крајот на декември, во пресрет на Новата Година, Јапонците ги чистат своите домови, купуваат подароци за пријатели и роднини, испраќаат Новогодишни честитки, подготвуваат свечени јадења, изложуваат борови украси од Кадомцу ("бор на влезот"), кои симболично ја чуваат куќата од злите сили.

Обично, оваа декорација е направена од бор, бамбус, јаже плетени од оризова сламка (Сименава), украсени со папрати, мандарини, а понекогаш со еден куп алги и суви ракчиња. Секој од деловите има своја симболика.

На новогодишните празници, многу јапонци одат во своите домови, посетуваат храмови, каде што се молат и бараат благосостојба за себе и за своите најблиски. По повод таквиот настан, девојките и жените носат шарени кимонози.

Од особена важност е оброкот на семејната Нова Година, кој започнува вечерта на триесет и еден декември (omisoka-no-ryu). Според традицијата, треба да помине тивко и decorously, без бучни разговори и пиење песни. Ништо не треба да го одвлекува вниманието од тоа што ќе ги очекува сите во наредната година.

Но, во модерната Јапонија, секој гледа телевизиски емисии на Нова Година, свири традиционални или модерни видео-игри, пијалоци и закуски. Многу Јапонци ја сретнуваат Новата Година директно на масата, сочувствувајќи со тестенини од ориз, факт е дека овој ритуал, исто така, треба да донесе среќа, бидејќи долгите тенки тестенини симболизираат долг живот без непотребни грижи, болести и неволји.

Со доаѓањето на Нова Година во 5-10 минути се објавува сто и осум ѕвона, чиј звук се слуша на полноќ од секој храм. Според будистичките верувања, едно лице е оптоварено со сто и осум злобни гревови и грижи, и секое ѕвонче ја погодува една од овие грижи.

Кога ќе се случи последниот удар, луѓето одат надвор за да ја исполнат новата година со првите зраци на сонцето. Многумина веруваат дека во овие моменти седум богови на среќа пловеат во Јапонија на нивниот магичен брод.

Секој бог, кого Јапонците го нарекуваат со љубезен префикс Сем, симболизира еден од добрите квалитети:

 • Даикуку-сама - среќа
 • Ебису-сама - искреност
 • Бентон-сама - пријателство
 • Бисамон-десет-сама - достоинство
 • Dzyurodzin-sama - долговечност
 • Hotei-sama - великодушност
 • Fukurokuju-sama - добродушност

Утрото во јануари 1, секој се буди рано да се разбуди, на масата се сервира специјална новогодишна супа од Зони (супа направена од тинктура од риба и зеленчук со голема мочи-оризова торта). По појадокот, семејството оди во храмови.

Тогаш јапонските читаат честитки (nengadjo) и внимателно проверувајте ја конзистентноста на листата на испратени картички и листата на примени. Ако не се совпаднат, веднаш се испраќаат поздравите честитки, кои ќе бидат доставени до примачот во наредните денови.

Во попладневните часови, Јапонците се испраќаат да ги посетат роднините и пријателите, како и на сите што беа таму во изминатата година. Понекогаш овие посети се ограничени со фактот што посетителите ги напуштаат бизнис картичките на специјално изложени лента.

Во јануари 2, во многу храмови, се одржа свечена церемонија на каки-дзам - првата во новата година да напише уште еден среќен хиероглиф

Што е подготвено за новата година во Јапонија

Традиционалните јадења што ги јадат Јапонците на новогодишната ноќ се нарекуваат Осети-рјори или едноставно Осети.

Првично, содржината на Осеки се состоеше од производи кои не се расипуваат, со што беше можно да се нахранат семејството и гостите во сите денови на Новогодишните празници и да не стојат постојано во кујната.

Меѓутоа, неодамна, стана популарно да се направат луксузни апартмани со многу вкусни јадења, што на сиромашните јапонски домаќинки не им се дава одмор. Вистината е дека многу често, осети се купува денес во стоковните куќи или во новогодишните тезги во супермаркетите, така што многу млади јапонски жени веќе немаат поим за тоа како да ги подготват овие јадења дома.

Вообичаено, новогодишната празнична маса во Јапонија се состои од варени алги (омбу), риба пити (кабабоко), сладок пипер од компири (костен), варен корен од лозар (gobira gobo) и слатка црна соја (куромаме). Многу од овие јадења се слатки, кисели или сушени и затоа може да се чуваат без фрижидер.

Постојат многу варијации на осети во различни региони на Јапонија. Се случува чашите што се конзумираат во еден регион да не се користат (или дури да се забранат) во друг.

Тешко е да се замисли новогодишна маса на Нова Година без мочи - кружни лебави лебови или колачи со лепливи сорти ориз (могима).

Готвениот ориз со специјална многу леплива сорта е изложен во посебна дрвена барела, по што двајца луѓе се врти вртејќи го со доволно големи и тешки дрвени чекани, а еден или двајца асистенти го завршуваат тестото по секој удар. Првично, подготовката на "мочи" во пустината беше направена само од мажи, но неодамна машката популација во селата и малите градови драматично се намали, така што многумина се задоволни со рамни колачи подготвени од машина или купени во продавници.

"Моти" не е само храна, туку и празнична презентација на боговите, така што секогаш се присутни на новогодишната маса на секое јапонско семејство. Покрај тоа, колачи се чуваат за многу долго време, што им овозможува на домаќинките на новогодишните празници да не поминуваат многу време во кујната.

Мочи за Нова Година е симбол на просперитет, богатство и добра жетва следната година. Од античките времиња, тркалезни моќи се поврзуваат со тркалезни огледала, задолжителните атрибути на божицата Аматерасу - божицата на сонцето и прогениторот на царското семејство.

Постои обичај да го красат живеалиштето со бамбус или врба гранки со mochi во форма на риба, овошје, цвеќиња и виси на нив. итн. Овие украси се нарекуваат мотибана, тие се обоени во различни бои (жолта, зелена или розева) и се поставуваат на видно место или се суспендирани од таванот на влезот. Ова е направено така што новогодишната божество да влезе во куќата - Тосиги, се сеќава на својата "должност" да се грижи за сопствениците во новата година. По празниците, мотибаната се јаде, и, според традицијата, секој член на семејството треба да јаде колку што се претвори оваа година.

Друг тип на празник mochi е kagami mochi (огледува ориз колачи) - две mochi поврзани заедно, и јапонски портокал (daidai) прикачен на врвот.

Божиќни игри и традиции во Јапонија

На новогодишните празници, јапонците одлучија да ги одиграат традиционалните новогодишни игри. Тоа е

 • Hanetsuki - игра на shuttlecock
 • sugoroku - игра со табла со мобилни чипови
 • ута-гарута - новогодишни карти со стихови
 • Хиакунин Ису - лансирање змејови и врвови

Подготовките за одмор почнуваат долго пред појавата. Новогодишни саеми се одржуваат каде што можете да купите сè - од сувенири и облека до ритуални предмети.

Ова се разновидни новогодишни маскоти и сувенири:

 • hamaimi - стрели со бели перја и тап работ, заштита на куќата од злото и несреќата
 • кумаде - бамбусова грабливка, слична на "шепа на мечка", која, според верувањето, може да ја "гребне" среќата
 • Takarabune - бродови на Седумте богови на среќата, исполнети со ориз и други богатства

Со секоја набавка, посетителите на продавницата добиваат традиционална животинска фигура како подарок, под знакот на кој ќе помине новата година.

Постои долгогодишна Нова година обичај да им даде пари на децата - Отосидама. Парите се ставаат во мали декорирани пликови наречени potibukuro. Износот на пари во пликот зависи од возраста на детето, но ако во семејството има неколку деца, износите обично се исти, така што никој не се чувствува лишен.

На звукот на ѕвоната, започнува првата посета на храмовите во новата година, Hatsumode. Неодамна, младите луѓе се собираат заедно за да стигнат до најблискиот храм од Шинто од првите минути од новата година и да ги направат своите први желби таму.

Во прилог на Hatsumode, постојат и други настани, "прв во новата година", на пример, Hatsuhinode е прва зора, Sigoto-Hadzime е првото дело, Hatsugama е првата чајна церемонија и така натаму.

Децата најчесто ја поминуваат новата година, гледајќи телевизија и компјутерски игри, кои одамна ја заменуваат традиционалната забава, како што е лансирањето на змејот, игри со карти или специјален вид јапонски хагоита-цуки, кои користат специјални дрвени плочи богато украсени со традиционални божиќни модели. Па, и, се разбира, патувања со родителите во соседните стоковни куќи и забавни паркови, исто така, се неразделен дел од Новогодишното поминување.

Практично, празничното расположение трае првите три дена од новата година, по што луѓето полека почнуваат да се подготвуваат за работа, иако, според традиционалните поими, новата година во Јапонија трае до јануари 15.

Според традицијата, 7s подготвуваат специјална оризова каша Нанагуса каја, каша со додавање на седум основни пролетни билки, а бројот 15 (последниот ден од новогодишните прослави) ги донесува сите новогодишни украси до храмот и ги согорува.

Се вчитува ...
[супсистично-социјално-споделување на id = "1"]

Додадете коментар

Вашата е-пошта нема да биде објавена. Обязательные поля помечены *