Уво капки со застојот на ушите. Причини и третман на застојот на ушите

Чувството на застоеност во ушите е многу непријатен феномен. Едно лице има загуба на слухот, може да се појави главоболка. Покрај тоа, во ушите може да има и надворешни звуци, кои не дозволуваат да се фокусираат на секојдневните работи. Причините за оваа состојба може да бидат доста. Баналниот приклучок за сулфур може да ...

Прочитај повеќе

Како да го користите инхалаторот: чекор по чекор инструкции. Дознајте како да користите инхалатор за компресор

Користење на инхалатор во свој стан се смета за еден од најефикасните методи за превенција и третман на болести на респираторниот тракт, вклучувајќи сува и влажна кашлица, астма. Употребата на небулизатор води кон поедноставување на производството на спутум, намалување на кашлицата и комплетен лек за болеста. Денес дознаваме ...

Прочитај повеќе

"911 шампон кромид": осврти, состав, настава

Секоја жена сонува за густа и убава коса. Неповолна средина, постојан стрес, употребата на фен за коса и козметички производи многу често негативно влијаат врз нашата коса и почнуваат да паѓаат. Причините за губење на косата се доста, но "Лук шампон 911" ни ветува ...

Прочитај повеќе

Врвен мерач на проток - што е тоа и како да се користи во алергии и бронхијална астма?

Патологиите на дишењето доведуваат до тешки нарушувања во целото тело. Ова се должи на недостаток на кислород и вишок на јаглерод диоксид. Сериозни нарушувања на респираторната функција се забележани кај хронични заболувања на белите дробови и бронхиите. Покрај тоа, хипоксијата може да доведе до други патологии. Меѓу нив ...

Прочитај повеќе

Модерен совети: што да носат со овчарски мантил?

Кога стил на есен-зима гардероба повторно станува релевантно прашање универзална изборот на outerwear, кој може да се носи секој ден, и да се прилагодат на конкретниот случај. Дублинка со право го заслужува овој статус. Во зима во таква облека можно е не само да изгледате стилски, ...

Прочитај повеќе

Што може да сведочат белите снегулки во урината?

Во нашето тело, бубрезите играат важна улога, тој е поврзан орган кој е одговорен за отстранување на жлебовите и метаболните производи од крвта. За возврат, урината се смета за индикатор за работата на многу внатрешни органи, вклучувајќи ги и бубрезите. Најчестиот метод на истражување е општата ...

Прочитај повеќе

Најдобро време за спиење во текот на денот - карактеристики и препораки на лекарите

"Утрото е помудро од вечер" - сигурно секој од нас ја учи оваа мудрост уште од детството од страна на возрасните. Но, досега не секој ја разбира вистинската суштина на оваа изјава. Некој е склон да мисли дека спиењето е само изгубен час од животот. Но, ова ...

Прочитај повеќе

Незаменлив солен раствор: состав, употреба во медицински установи и дома

Физиолошки солен раствор (со други зборови - солен раствор) е раствор на натриум хлорид NaCl. Деталите за тоа, како и начинот на кој се произведуваат и зошто се користат, ќе бидат дискутирани во нашата статија. Како се произведува соленот? Физиолошко решение, составот не содржи многу ...

Прочитај повеќе

Алое сок: инструкции за употреба, аналози и критики

Одличен ефект за подобрување на здравјето има добро познат сок од растителни алое. Упатствата за користење на овој производ, ако се купат во аптеката, ќе помогнат да се одредат од неа. Корисно е и за внатрешна и надворешна употреба. Но, тие готват дома од алое ...

Прочитај повеќе

Институт за исхрана RAMS. Институт за исхрана во Каширка: фотографии и осврти

Во текот на многу години на активност, Институтот за исхрана Институтот на Руската академија на медицински науки се базира на традиции и најновите достигнувања на руската и светската медицина. Историја Во 1872, роден е на основачот на научниот пристап кон исхраната на болните луѓе и употребата на исхраната како терапевтски фактор ...

Прочитај повеќе