Студените предјадења се многу популарни на масата на Нова Година

Се вчитува ...

Студените предјадења се многу популарни на масата на Нова Година

Различни вкусни, убави и седат закуски сигурно ќе бидат вклучени во менито на било кој одмор, а состанокот на Новиот 2019 на годината на Жолта земјена прасе не е исклучок. И грижливите домаќинки кои се подготвуваат да примат гости во нивниот дом, однапред размислуваат што да се готват нови и интересни во Годината на свињите и какви закуски ги третираат најблиските на новогодишната ноќ.

И бидејќи има многу да се готви за Нова Година, жените преферираат лесни и брзи рецепти со фотографии, кои можат да се користат за да се направат вкусни и убави топла и ладна грицка за неколку минути. Топла сендвичи и пити третира исто така се многу популарни меѓу рецепти за одмор за закуски, бидејќи тие се лесно да се подготват, а садовите се богати и многу вкусни.

И тука сме подготвиле избор на рецепти со фотографии, кои опишуваат чекор по чекор како да се подготват нови ладни и топла мезе за Нова Година 2019, со цел да се задоволат гостите и да се молам симболот на следната година - жолтата прасе.

Едноставни и вкусни топла закуски за Нова Година 2019 - чекор по чекор рецепти со фотографии

Новата 2019 година, според кинескиот календар, ќе се одржи под покровителство на жолтата земјена свиња, што значи дека свинско јадења не се соодветни на празничната маса во ноќта на декември 31 на јануари 1. Сепак, дури и без ова месо, Новогодишната маса може да се постави така што сите гости ќе бидат пријатно изненадени од огромниот избор на вкусни и убаво украсени јадења. Различни видови на риби, пилешко, говедско месо, зеленчук и овошје, морска храна - сите овие производи ќе се жалат на покровителот на следната година.

На празничната маса мора да има разновидност од закуски, меѓу кои гостите можат да изберат да се напишат по вкус. И бидејќи едноставните и вкусни топли закуски за Нова Година 2019, рецептите со слики подолу исто така се многу убави, тие ќе изгледаат како декорации на маса.

Топло мезе на пилешко филе на масата на Нова Година

Пилешко месо е вкусно, здраво и диетално, и што е најважно, тоа е многу брзо варен и оди добро со многу производи. Затоа, пилешкото топче во крем сос ќе биде одлична топла закуска за Нова Година 2019, бидејќи ова јадење е едноставно и вкусно, а можете да го подготвите според рецептот од фотографијата во минути 40.

За да направите дел од пилешки топчиња во крем сос, треба да ги земете следниве состојки:

 • Пилешко филе - 2 килограм
 • Крупа кромид (средни светилки) - 4 парчиња
 • Јајце - 4 парчиња
 • Крем - 800 грама
 • Тешко сирење - 600 грама
 • Лук - 10 каранфилче
 • Сол, бибер - по вкус.

Во првата фаза на готвење топла закуска, мора да ги подготвите сите состојки: победете ги филетите и исечете ги на мали парчиња, исечете ги кромидот и исечете ги јајцата и победете ги јајцата во блендер додека не се пени. Потоа треба да направите еден вид "тесто" за топки, мешајќи го сецкан месо, кромид и тепани јајца во хомогена маса и додавање сол и црн пипер.

Во следниот чекор, треба да маст лист за печење со путер и да го загреете во рерната. Од добиената маса неопходно е да се формираат топчиња со дијаметар од 3-4 cm, да се стават на загреан сад за печење и да се стават во рерна во 180С 12 минути.

Додека топки се пече, треба да се подготви сос-пополнете. Тоа се прави на следниов начин: сирењето се нанесува на ситен ренде и се меша со крем, потоа лукот потиснат од печатот се додава на масата на крем сирење.

Печете го пилешкото топче за да излезете од рерната, истурете го месото со сос и се печете за уште 20 минути. Но, температурата на печење треба да се намали на 150C. Во ова време, сирењето ќе се стопи во рерната, а топките ќе бидат натопени со крем сос, благодарение на што садот ќе биде сочен, вкусен и убав. И покрај тоа може да биде украсена со ситно сецкани зелени.

Рецепт со чекор по чекор фотографии на готвење риба закуска за Нова Година 2019

Пастрмка е многу вкусна и здрава риба, чинии од кои би било соодветно на секоја одморска маса. Дури и оние луѓе кои обично не јадат риба уживаат во топла ужинка од печена пастрмка со задоволство. И тука ќе му дадеме рецепт со чекор-по-чекор фотографии од пастрмка за готвење во соја-мед маринада - многу вкусно јадење што ќе ја красат новогодишната маса.

За да готвите 10 порции од закуска со топла пастрмка, треба да ги земете следниве производи:

 • Пастрмка - 1 килограм
 • Соја сос - 15 лажици
 • Мед (мај е најдобар) - 5 лажици
 • Лук - заб 4
 • Маслиново масло - 10 лажици
 • Зелен црн пипер и чили пипер - по вкус
 • Сезам од сусам - една лажичка.

Прво треба да го подготвите кора од риба и пресечете го во стек со дебелина од 1,5-2 cm, отстранете ги сите коски.

Потоа лукот треба да се стави преку преса и да се стави во длабок сад (емајл тава или сад). Во иста сад, додадете мед, маслиново масло, сос од соја и бибер, а потоа измешајте сè добро. Во резултат марината, стави сецкани риба и маринираат тоа во фрижидер за 40-50 минути.

Потоа треба да ја ставите рибата на лист за печење, истурете ја марината, посипете ги со семе од сусам и ставете ја рерната (температура 230С) за печење за 15 минути. Зелените, лимон од лимон или било кој зеленчук може да се користат како украси за завршената риба закуска.

Разновидни топла закуски за Нова Година 2019 и други идеи кои се готват нови и интересни во годината на прасе

Разновидноста на месо, печурки, риби и зеленчук топла закуски за Нова Година 2019 е одлична идеја да се готви нешто ново и интересно во Година на свињите. Особено како покровител на следната година ќе бидат закуски од зеленчук и коренови растенија, бидејќи сите знаеме дека Мумпс сака зеленчук. Покрај тоа, овие закуски се прилично едноставно и брзо подготвени, бидејќи модри патлиџани, тиквички и друг зеленчук се печат додека не се подготват за 10-20 минути. И можете да декорирате и да служите како мезе на масата како фантазија поттикнува.

Прекрасна топла шампанско закуска за Нова Година 2019

Шампињските печурки се вкусни и здрави, и што е најважно, тие се продаваат во било која продавница за храна. Затоа, како топла закуска за Нова Година 2019, како полнети шампињони, може да биде подготвена од секоја водителка. Покрај тоа, за ова многу вкусно и оригинално изглед антена нема да бара никакви егзотични и скапи производи. Состојки за правење закуски се како што следува:

 • Големи шампињони
 • Сирење тешко
 • Крем полуварно сирење
 • Лук
 • Сончоглед / маслиново масло
 • Зелени (магдонос, копра)
 • Сол и бибер.

Како да се готви полнети шампињони на масата на Нова Година, детално опишани во видеото подолу.

Едноставна, вкусна и многу убава топла закуска за Нова Година на свињата

Искусната домаќинка ќе може да одлучи што да се готви за Нова Година на свињи, да оди во супермаркет и да гледа во обемот на производи. Впрочем, всушност, вкусни и прекрасни јадења може да бидат подготвени од ништо - од зеленчук, компир, риба, морски плодови, овошје. И има многу идеи за топла предјадења на одмор маса, и секоја жена може да излезе со свој оригинален рецепт.

Зеленчукот може да се пече одделно и заедно, месото ќе биде многу вкусно ако е задушено или печено со зеленчук или печурки, а рибата се готви во рерната, во тава, и скара во слатки и кисела сосови. И знаејќи ги вкусовите и желбите на гостите поканети на новогодишната забава, многу е лесно да се одлучи што да се стави на празничната маса. Подолу е фотографија на подготвени топли закуски кои се многу убави и лесни за подготовка. Идеите со слики може да се користат со измислување на менито на празната маса.

Вкусни ладни закуски за Нова Година - лесни и брзи рецепти

Студени предјадења се лесни оброци кои треба да се сервираат незагреани. Разновидноста на ладни предјадења во светските кујни е многу голема и вклучува и многу едноставни јадења и вистински ремек-дела на кулинарска уметност, кои се подготвуваат повеќе од еден час. Овде ќе ви кажам како да направите вкусни ладни закуски за Нова Година - лесните и брзите рецепти прикажани подолу сигурно ќе ги задоволат сите водителка.

Полнети јајца на масата на Нова Година

Полнети јајца - една од најпопуларните ладни предјадења, која е на секоја новогодишна маса. Има многу рецепти за полнети пилешки јајца, бидејќи како "филер" можете да користите било каков вид на храна, почнувајќи од жолчка, темелен со лук и мајонез и завршувајќи со морска храна и црвен кавијар.

Првата фаза на готвење како закуска секогаш ќе биде врие јајца тешко варени. Потоа секое јајце се сече на половина, а жолчката е извлечена од неа. И потоа се подготвува полнење за јајцата, кои потоа се полнат на местото во верверица, каде што жолчката е. Постојат многу опции за полнење, а 5 од најинтересните:

 1. Течен сирење полнети, кисела шампињони, копар, мајонез и жолчки од јајца. За да го направите полнењето, ситно исечете го копар, жолчки и печурки, решеткирајте го сирењето и измешајте сè заедно, зачини со мајонез, пипер и солени по вкус.
 2. Полнење на раковинско месо (ракови од раковини), тврдо сирење и маслинки. За ова пополнување, стапчиња и маслинки од рак се ситно сецкани, а сирењето се нанесува на ренде, тогаш сите состојки се темелно измешани и зачинети со кисела павлака.
 3. Конзервирана лосос, тврдо сирење, грашок и магдонос полнење. Лососот треба да биде ситно сецкан (или сецкан со вилушка), а тврдо сирење - рендан. Риби, сирење и грашок се мешаат и се облечени со мајонез, а лисја од магдонос се користат за декорирање на садот.
 4. Полнење од лигњи, грашок, копар, магдонос и кромид. Состојки за да започнете треба да се вари, а потоа - ситно сецкани. Кромидот и билки се исто така исечени на мали парчиња. Подготвените состојки се мешаат и се облечени со мајонез.
 5. Полнети со ракови, сирење и лук. За да го направите ова полнење, сирењето и рак стапчиња се нанесуваат на парична казна ренде, и лук се пренесува преку печатот. Сите состојки се мешаат, а мајонезот се користи како облекување.

Полнети јајца може да се претворат во вистинско ремек-дело и главната декорација на масата, ако сонувате во текот на дизајнот на оваа закуска. На фотографијата подолу можете да видите неколку идеи за оригиналниот дизајн на ова јадење.

Прекрасна и вкусна мезе со солена црвена риба

Солената црвена риба во нашата земја се смета за деликатес, така што многу домаќинки веруваат дека закуски од него мора да бидат на масата на Нова Година. И главната предност на црвената риба е тоа што е многу вкусна и хранлива сама по себе, така што може да се сервира одделно, ретко исечени и убаво изложени рибини парчиња на садот.

Јадење со убаво поставени варени јајца, свеж зеленчук и солени црвени риби на неа ќе биде соодветно на масата во чест на состанокот на Новиот 2019 на годината на свињата. Како лесно да се подготви закуска, сепак, е сосема способна за украсување на масата и за задоволство на гостите.

Студени закуски од пита за Нова Година - идеи и рецепти со фотографии

Студените закуски од пита за Нова Година стануваат се повеќе и повеќе популарни во нашата земја, рецепти со фотографии и видеа се презентирани овде. Ако претходните лавашни јадења беа карактеристична карактеристика на кујните од источните земји, денес тие се готват насекаде, бидејќи лебот од пита е евтин и оди со полнење - сирење, зеленчук, риба, месо и слатка.

Принципот на готвење различни јадења на нивниот лаваш е сличен - полнењето со сос е завиткано во колачи, а потоа се печат во рерната неколку минути. Искусните домаќинки знаат дека со цел да се направат лавански грицки меки и сочни, треба да додадете повеќе сос за нив и да добиете крцкаво сад за јадење - држете го во рерната малку подолго.

Чекор-по-чекор рецепт со слика на pita леб тркалаат со компири и варени колбаси

Следниот рецепт со слика на леб од пита со компири и варена колбас ќе ви овозможи да подготвите срдечна и вкусна чинија која може да се јаде и топла и студена. За подготовка на 8 делови од садот ќе ви бидат потребни следниве производи:

 • Lavash - лист 2
 • Компир - 1 килограм
 • Кромид - 1 големи или 2 мали светилки
 • Магдонос - куп
 • Млеко - 250 грамови
 • Варена колбас - 250 грамови
 • Јајца - 2 нешта
 • Путер - 30 грамови
 • Сончогледово масло - 150 грама
 • Сол, бибер - по вкус.

Прво треба да се подготват производи за ролни - кора од компири, се сечат на коцки и се вари, се решетка колбас на груб ренде, ситно се исецка магдонос, се исецка кромид и пржете во путер. Кога компирот се готви, треба да исцедете вода од неа, да додадете млеко и да направите пире од компири. Во пире од компири додајте колбаси, магдонос и кромид, добро се мешајте.

Се шири кутијата на листовите на пита, а потоа се тркалаат во дебели ролни. Добиените ролни се сечат во ролни околу дебелина 1,5 cm.

Победете ги јајцата со 40 грамови млеко, а потоа ги натопиме ролните во оваа смеса пред да ги пржете во сончогледово масло до златно-кафеава боја.

Суви ролни земени од тавата со хартиена крпа од вишок маснотии, ставете ја на сад и нека се изладат. Завршеното јадење може да биде украсено со зеленчук и свеж или киселен зеленчук.

Пилешко и сирење Пита пита - Рецепт Видео

Видеото кажува како да направите уште една едноставна и вкусна ладна закуска за Нова Година од пито леб - пилешко и тврдо сирење. Ова мезе е многу нежно и буквално се топи во устата, и сите гости ќе бидат воодушевени со тоа.

Едноставни и вкусни сендвичи за Нова Година 2019 - интересни рецепти со фотографии

Сендвичи се соодветни за секоја маса, но за Нова Година 2019 секоја домаќинка сака да ги лекува гостите со невообичаени и прекрасни јадења. Но, најчестите сендвичи можат да бидат подготвени така што тие стануваат вистинска декорација на празничната маса, а гостите се расправаат за тоа кои состојки ги ставаат на лебот. И тука се едноставни и вкусни рецепти со фотографии од сендвичи за Нова Година 2019, кои сигурно ќе се жалат на сите гости.

Сендвичи со сирење и зеленчук за Нова Година - рецепт со фотографии

За овие едноставни и вкусни сендвичи ќе ви бидат потребни парчиња леб од пченица, мајонез, пиперка, кисела краставици, варени пилешки јајца, лук и пушено сирење. Сирење и лук треба да решетки, се мешаат со мајонез и се шират на леб. Потоа поставете слоеви на исечени пиперки и краставици на сендвичи и посипете ги со рендано јајце на врвот.

Едноставни и вкусни црвени сендвичи со риба

Српските црвени риби не се само вкусни, но исто така многу убави. За да ги направите, треба да исечете леб, секое парче четкајте со путер и ставете парче црвена риба на путерот. Потоа, сендвичите треба да бидат украсени со зеленчук, цреша домати и ситно исечени маслени маслинки. Ако сакате, од доматите и парчињата маслинки, можете да ставите "бубамари".

Tartlets со сирење и домати на новогодишната маса

Како основа за новогодишни сендвичи, можете да користите не само леб и леб, туку и солени песочни таргети. Студените закуски во tartlets изгледаат многу необично и се во можност да ги декорираат сите празници маса.

Tartlets може да се купат во пекарски или пекарски работи, а за полнење ќе ви требаат тврдо сирење, тврдо варени јајца, лук, магдонос, мајонез, цреша домати, сол и бибер по вкус. Сирење и лук треба да се рендани, сол, бибер и се мешаат со мајонез. Ова полнење потоа треба да се стави во tartlets, и на крај декорација на мезе со цреша домати и магдонос.

Вкусни топла сендвичи за Нова Година 2019 - нови рецепти за одмор со фотографии и видео

Жените сендвичи за Нова Година 2019 за нови рецепти со фотографии и видеа може да бидат подготвени дури и од лице кое е далеку од кулинарска уметност. Оваа топла закуска на празнична маса е и вкусна, негување и невообичаена, но неговата главна предност е леснотијата на подготовка. Топла сендвичи се готват многу брзо, и можете да користите печка, тава, микробранова печка и бавен шпорет.

За да направите таква закуска, треба да земате бухти за сендвичи врз основа на тоа дека 2 закуски ќе бидат направени од една пунџа. Ставањето на жешки сендвичи, според овој нов рецепт, ви треба пилешко шунка, тврдо варени јајца, кисела краставици, тврдо сирење, путер, мајонез и зелена боја.

Јајцата и краставиците треба да се ситно сецкани и се мешаат со мајонез. Исечете бухти на половина, размачкајте ја секоја половина со путер, ставете парчиња шунка на врвот, и јајца и краставици со мајонез на шунка. Тогаш сендвичите се попрскуваат со рендано сирење и се ставаат во рерна за печење за 3-4 минути. Завршената закуска е украсена со зеленило.

Видеото подолу покажува уште еден интересен нов рецепт за топла сендвичи. По него, за минути 15 можете да готвите многу вкусна топла закуска со риба за Нова Година 2019.

Топла и ладна предјадења - задолжителна компонента на менито Нова Година

Оригиналните топли закуски за Нова Година 2019 направени од месо, зеленчук, печурки и риби ќе додадат разновидност во менито за одмор и ќе ја красат табелата на Нова Година. Се обидовме да ви кажам колку што е можно повеќе што да се готви нови и интересни во Годината на свињата од закуски и да им дадете најинтересните, едноставни и вкусни рецепти со фотографии од најразлични празнични јадења. Лесни и брзи ладни предјадења, ролни со леб од пита, сендвичи со топол сирење, нови идеи за необични закуски во tartlets и втори курсеви за месо и риба - овие јадења ќе ја направат празничната маса убава и богата, што значи дека сигурно ќе го задоволи моќниот покровител на годината. - Жолта свиња.

Се вчитува ...
[супсистично-социјално-споделување на id = "1"]

Додадете коментар

Вашата е-пошта нема да биде објавена. Обязательные поля помечены *