Shawarma - интересни рецепти за готвење грицки дома

Се вчитува ...

Shawarma - интересни рецепти за готвење грицки дома

Истокот му даде на европското готвење многу јадења, кои се уште се многу популарни денес. Еден од овие подароци беше shawarma - рецепт што произлезе од технологијата на готвење најстариот сад - ќебапи. Тенка пит леб со мирисна полнење на месо, зеленчук и зачинет сос стана крал во областа на брза храна и не ја изгуби својата позиција со децении.

Како да направите shawarma дома?

Традиционалното турско јадење вклучува кутии од добро изработено јагнешко месо и рендан зелка. Во европската верзија се користи говедско, свинско, пилешко. Исечени домати, краставици, кисела лиснати кромид и листови од зелена салата служат како додаток на месото, а најобичните облекување се мајонез и кечап сосови. Технологијата за готвење е едноставна:

 • пржени парчиња месо и рендан зеленчук се изложени во слоеви на пита подмачкана со сос;
 • валани во ролна.

Со цел изгледот на производот да ги задоволи стандардите и да не го пропушти сокот од полнењето, треба да се сетиш како да ја завиткаш шавармата.

 1. Се шири пита лебот на рамна површина.
 2. Заминете од работ од неколку сантиметри и подмачкајте ја површината на сосот. Ставете го куферот подалеку од работ.

3. Покријте го со кус леб од пита.

4. Завртете ги страничните парчиња.

5. На самиот крај се тркала ролна со помош на долг дел од леб од пита.

Шаварма со пилешко

Секој знае за предностите на пилешкото месо и разновидните јадења од него. Ориенталната закуска, главна компонента на која е овој производ, не беше исклучок. Причината за изборот е едноставна - свежото месо го прифаќа вкусот на соседните состојки, брзо се подготвува и е прифатливо. Половина час - и имаш појадок од три порции.

 • филе - 450 g;
 • Краставица - 2 парчиња;
 • Томато - 3;
 • куп салата;
 • Пита леб - единици 3;
 • мајонез - 120 g;
 • чешне лук - 2;
 • неколку копра;
 • растително масло - 40 ml;
 • нотка на црн пипер.
 1. Пред готвење shawarma, подгответе го месото.
 2. Расклопувајте ги филетите во плочи, пржете во масло и зачинете со зачини.
 3. Зеленчук се сече на парчиња.
 4. Мајонез се меша со билки и сецкан лук.
 5. Распредели го лебот и маснотијата со сос.
 6. Во близина на работ на салата лежеше, на врвот на домати, краставици и пилешко.
 7. Се тркалаат.
 8. Фрај шаварма во сува тава.

Шаварма со колбаси

Покажи ги имагинацијата и здодевните производи од фрижидерот ќе најдат нов живот и ќе го прошират менито. Домашна шаварма е одличен начин да се создаде закуска од вашиот дневен сет. Постапувајќи според принципот: сече, се шири, се тркала, може да изгради ориентален сендвич без многу потешкотии, а гостите кои одеднаш се појавуваат одеднаш ќе ја ценат вештината.

 • колбас - 350 g;
 • Пита леб - единици 4;
 • Краставица - 3 парчиња;
 • куп салата;
 • Корејски морков - 130 g;
 • тврдо сирење - 100 g;
 • растително масло - 30 ml;
 • Мајонез - 120
 1. Shawarma - рецепт кој вклучува подготовка на сите компоненти пред да се состави сад.
 2. Исечете ја колбас во широк чинии.
 3. Исечете краставица во ленти и решетки на сирење.
 4. Ширење на пита лебот со мајонез и слој на сите состојки, затворање на последното сирење.

Свинско shawarma

Омиленото месо на секого, поврзано со сочно ќебапи или дебело парче сецкање со компир гарнир, доби нова интерпретација како главна компонента на ориентални закуски. Shawarma дома е рецепт со кој свинско месо со лук облекување добива не само нови вкус својства, но исто така и пригодна форма на сервирање.

 • свинско месо - 300 g;
 • Пита леб - единици 2;
 • цреша домати - 12;
 • Кинеска зелка - 1 парчиња;
 • Краставица - 1 парчиња;
 • мајонез - 150 g;
 • неколку копра;
 • чешне лук - 3;
 • тврдо сирење - 150 g.
 1. Парчиња свинско месо во сува тава.
 2. Здроби зеленчук и ги земете основите на сосот: комбинирајте мајонез со лук и зеленчук.
 3. Ставете го месото во лук шавмарски сос и нежно се мешајте.
 4. Ставете зелка, месо, зеленчук на лист од леб од пита и посипете со рендано сирење.
 5. Превртете го производот во ролна, а потоа стигнете во сува тава.

Вегетаријанска шаварма

Не се откажувајте од источните јадења, ако сте љубител на правилна исхрана и здрав начин на живот. Секогаш е можно да се создаде вкусна и нискокалорична храна: доволно е да се комбинираат омилените растителни елементи со нискокалорични сирења, да се зачинат со зачини и да се подготви кутијата за shawarma. Салата, завиткана со леб од пита, ќе биде една од можностите за здрава храна.

 • Пита леб - единици 3;
 • Томато - 2;
 • куп салата;
 • Кинески листови од зелка - 2 парчиња;
 • Адиге сирење - 250 g;
 • Ryazhenka - 120 ml;
 • кечап - 40 g;
 • растително масло - 30 ml;
 • на нотка на куркума и коријандер.
 1. Се меша ријаженка, кечап и зачини.
 2. Зеленчук исецка тенки сламки.
 3. Намалете го сирењето со вилушка и држете неколку минути во подмачкан сад.
 4. Подмачкајте ја питата со облекување и поставете ги празнините, наизменично со сирење.
 5. Завиткајте валани производи во тава.

Шаварма со мелено месо

Месото за shawarma е разновидно во двете сорти и опции за сечење. Користењето на неконвенционален начин на полнење со мелено месо не само што може да го забрза процесот на готвење, туку и да добие сочна и хранлива основа. Оваа техника помага да се комбинираат неколку сорти на месо и да се експериментираат со зачини, со што се подобрува вкусот на садот.

 • мелено месо - 350 g;
 • куп салата;
 • Кинески листови од зелка - 2 парчиња;
 • Томато - 1;
 • sprigs од магдонос - 5 парчиња;
 • Пита леб - единици 2;
 • сенф - 60 g;
 • Мајонез - 60 g
 • Оцет - 20 ml;
 • растително масло - 40 ml;
 • вода - 50 ml.
 1. Готвење shawarma - процесот е брз и не е комплициран, под услов компонентите да бидат целосно подготвени, а со тоа и да се занимаваат со сечење на зелка и домат.
 2. Фрај мелено месо за 10 минути.
 3. Четкајте го лаваш со мешавина од мајонез и кечап, ставете зелена салата, мелено месо, зелка, парчиња домати, магдонос и завиткајте.

Шаварма во сирење

Вкусна shawarma - главниот услов за купувањето. Тоа е ценет по својот посебен вкус, кој може да се постигне не само со помош на традиционален производ - сирење, туку и со мирис на сирење лаваш. Оваа опција не е само надворешно атрактивна, туку и целосно одговара на вкусот на оригиналот, што ви овозможува да не го користите последниот.

 • сирење пиле леб - 2;
 • Корејски морков - 80 g;
 • грст магдонос;
 • Томато - 1;
 • филе - 120 g;
 • лук и сосови од домати - од 50
 1. Пржено филе се дели на парчиња.
 2. Исечете го доматот.
 3. Сирење пиле леб со сосови.
 4. Shawarma е рецепт кој не бара конзистентност при составување на сад, па случајно ги организирате компонентите, а потоа ги превртувате.

Шаварма во пита

Шаварма, чиј рецепт е со децении, може да се сервира не само традиционално завиткана со леб од пита, туку и со помош на пита. Овој рамен бесквасен леб е многу популарен во источната и медитеранската кујна и служи како константна компонента кога се создава јадење. Тестото за печење леб ќе трае околу два часа, за да можете да го користите готовиот производ.

 • Пита - 2 парче;
 • пилешки бутони - единици 2;
 • Кинеска зелка - 150 g;
 • јогурт - 80 ml;
 • чешне лук;
 • растително масло - 50 ml.
 1. Пред да направите shawarma во пита, пресечете го.
 2. Поделете ги колковите и, режејќи ги тенки плочи, пржете.
 3. Комбинирајте го јогурт со млечен лук. Исечете го зелката.
 4. Помачкајте го облекувањето на пита од јогурт и ставете го кутијата.
Се вчитува ...
[супсистично-социјално-споделување на id = "1"]

Додадете коментар

Вашата е-пошта нема да биде објавена. Обязательные поля помечены *